Rodina
Co mít pod kontrolou?
Podle sociologů jsou finanční problémy skutečným důvodem rozpadu odhadem 60 až 80 % manželství. Co si pohlídat, aby nepohltily i vás?
Bydlení
Střecha nad hlavou - v případě rodiny nejlépe vlastní - je základ. Počítejte s tím, že než se vypravíte do banky pro hypotéku, měli byste mít naspořeno 20 % z částky, kterou si chcete půjčit.
Dluhy
Zatáhnout rodinu do dluhů je nezodpovědnost. Raději si včas ověřte, koho si vlastně berete – i dluhy před manželstvím se totiž počítají… Pojistkou proti dluhům je také předmanželská smlouva nebo úprava společného jmění manželů.
Nenadálé situace
Že si pořídíte dítě, s tím asi počítáte. Ale málokdo si dokáže připustit, že může přijít o práci nebo o zdraví. A manželka celou domácnost z mateřské zkrátka neutáhne. Proto je lepší předvídat a být na tyto situace připraven. Třeba i formou pojištění, které kryje rizika na vašem majetku a zdraví.
Společné jmění manželů (SJM)
Problematika SJM dříve spadala do zákona o rodině, nyní je zahrnuta v novém občanském zákoníku č. 89/2012 sb. Novinkou je např. to, že manžel/ka má právo, aby mu druhý manžel/ka sdělil mj. údaje o svých příjmech a stavu svého majetku. Změna v SJM se týká i dluhů, které jsou za trvání manželství převzaty – tzn. dluhů, které vznikly jednomu z manželů před uzavřením manželství, ale manželé je následně převzali jako své společné dluhy.
Rodinné výdaje
Dali byste dohromady žebříček prvních pěti položek, za které české domácnosti utrácejí nejvíc?
Sociologický průzkum z roku 2015 dospěl k tomuto pořadí:
- Bydlení, voda, energie, paliva 21,1 %
- Jídlo včetně nealko nápojů 20 %
- Doprava (pohonné hmoty, MDH, nákup nového auta, servis…) 10,6 %
- Volný čas a kultura 9,3 %
- Vybavení a zařízení domácnosti, opravy 6 %
Jen pro zajímavost: vzdělání se ve výdajích rodiny pohybuje s 0,6 % na 11. místě.
Šetření statistiky rodinných účtů přineslo i další informaci - průměrná roční spotřební vydání české domácnosti v roce 2016 činila 125 947 korun na osobu.
Milionové dítě
Uvažujete o dítěti? Nebo už jedno (dvě, tři…) doma máte? Pak vás následující čísla nepřekvapí. Podle odhadů statistiků roční průměrné náklady na potomka od 0-3 let činí zhruba 36 000 Kč/rok, od 3-5 let 65 000 Kč/rok. Jak dítě dospívá, náklady přibývají, a ve věkové kategorii 6-10 let se mohou vyšplhat až na 67 000 Kč ročně, starší školáci od 11 do 15 let vás přijdou průměrně na 114 000 Kč/rok. Základní školou to ale nekončí. Středoškolák a vysokoškolák vás budou stát až 163 000 Kč ročně. Samozřejmě že tato čísla jsou orientační - to, co je pro jednu rodinu nutností, je pro druhou nepodstatné. Svou roli hraje i finanční situace rodiny, např. výše kapesného bude jiná v rodině, kde je celkový příjem 40 tisíc Kč, a jiná v rodině s příjmy kolem 100 tisíc.
Celkově vás dítě od narození stojí od 1,5 milionu do 3 milionů korun.
Kolik stojí školka?
Už i školné ve školce se může lišit o tisícové částky. Např. v Letohradu se jedná o rozdíl 3 400 Kč za měsíc (Lesní klub - výše školného v roce 2017 3 800 Kč, MŠ Taušlova 400 Kč).
Životní minimum (Kč/měsíc)
pro jednotlivce |
3 410 |
pro první osobu v domácnosti |
3 140 |
pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem |
2 830 |
pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let |
1 740 |
pro nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let |
2 140 |
pro nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let |
2 450 |
Životní minimum je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.
Nárok na sociální dávky
Od částek životního minima se odvíjí nárok na některou z dávek sociální podpory, případně na dávky hmotné nouze. Např. na přídavek na dítě mají nárok rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima.